خانهٔ حاج رسولى‌ها

خانهٔ حاج رسولى‌ها

در خیابان چهارباغ پائین، کوچهٔ درب کوشک، کوچهٔ حاجیان خانهٔ زیبائى قرار دارد که تاریخ بناى آن به احتمال زیاد اواخر دوران زندیه مى‌باشد. بانى این ساختمان شخصى به نام حاج رسولى‌ها از تجار معتبر و خوشنام اصفهان بوده است. در چهار جبههٔ حیاط مستطیل‌شکل خانه فضاهاى آن واقع شده‌اند. در میانه این ۴ جبهه، ۴ تالار زیبا قرار گرفته‌اند که پوشیده از تزئینات مقرنس، قطاربندی، گچبری، طلاکارى و نقاشى روى گچ هستند. متأسفانه قسمت‌هاى مختلف خانه و تزئینات آن آسیب زیادى دیده‌اند.

تالارى که در جبههٔ شمالى بنا واقع شده است از بقیهٔ تالارها وسیع‌تر است. بخش اندرونى خانه از ساختمان جدا شده و به‌صورت خانهٔ مستقلى درآمده است. جبههٔ جنوبى خانه شامل تالار و دو اتاق سه‌درى در طرفین آن است که فضاهاى آن توسط دو کفش‌کن از یکدیگر جدا مى‌شوند. طبقهٔ دوم شامل اتاق‌هاى سه‌درى و دو اتاق دیگر است. تالارهائى که در دو جبههٔ شرقى و غربى بنا واقع شده‌اند با ارتفاعى معادل ۲ طبقه داراى ارسى‌هاى مرتفع و وسیعى هستند که به سوى حیاط باز مى‌شوند. ارسى غربى کاملاً تخریب شده است.

در گوشهٔ جنوب غربى ورودى خانه واقع شده و شامل سردر و هشتى است. در طبقهٔ بالاى هشتى اتاق زیبائى قرار دارد که با اتاق گوشوارهٔ جبههٔ جنوبى خانه مرتبط است. تزئینات فراوان گچبرى رنگى نماهاى حیاط به مرور زمان به‌صورت قطعاتى از دیوار جدا شده‌اند. این قطعات در عملیات مرمتى سال ۱۳۵۷ و ۱۳۶۴ شمسى تثبیت شده‌اند و از ریزش آنها جلوگیرى به‌عمل آمده است. نماهاى خانه پنجره‌هاى متعدد مشبک به شیشه‌هاى رنگى و گرهٔ چینى چوبى دارند که بیشتر آنها آسیب‌ دیده‌اند و حوض مستطیلى که در وسط حیاط واقع شده زیبائى مخصوص به عمارت مى‌داده است. با آن که گذشت زمان و بى‌توجهى مالکین آسیب‌هاى فراوانى به بنا وارد آورده است هنوز هم این خانهٔ قدیمى یکى از نمونه‌هاى زیباى معمارى اواخر زندیه به‌شمار مى‌رود.

 

درباره نویسنده

پست های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *